KOMUNIKAT

XXVIII HALOWE MISTRZOSTWA POLSKI JUNIORÓW MŁODSZYCH

ZGIERZ 17-18.03.2018r.

430

DOMINACJA KLUBÓW: ŁUCZNIK-ŻYWIEC, OBUWNIK PRUDNIK i AGROS ZAMOŚĆ, KTÓRYCH ZAWODNICY ZDOBYLI WSZYSTKIE ZŁOTE MEDALE MISTRZOSTW POLSKI.

W scenerii słodkiego jubileuszu 85-lecia jednego z najstarszych w Polsce klubów łuczniczych - KS „Boruta” Zgierz odbyły się XXVIII Halowe Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych w których uczestniczyła rekordowa w kraju ilość zawodników i zawodniczek w liczbie 250 z 49 klubów łuczniczych z całego kraju. Mistrzostwa odbyły się pod patronatem Prezydenta miasta Zgierza Pana Przemysław Staniszewskiego i Starosty Powiatowego Bogdana Jaroty. Prezydent miasta Zgierza podziękował zasłużonym działaczom i trenerom klubu „Boruta” Zgierz za wielki wkład
w dotychczasową wieloletnią działalność klubu oraz za wkład w dorobek sportowy miasta Zgierza szczególnie Ewie Siemońskiej i Jerzemu Matwinowi. Najwyższa frekwencja w historii Mistrzostw Polski oraz wysoki poziom organizacyjny były najlepszym uznaniem dla zasłużonego w polskim łucznictwie zgierskiego klubu sportowego.
Do jubileuszu organizatora dostroili się również swoim poziomem sportowym zawodnicy i zawodniczki. Najlepszym tego dowodem jest uzyskany wynik 581pkt. w konkurencji 2x18m i wynik 295pkt. w konkurencji 18m przez Filipa Łazowskiego z Żywca, który to wynik jest najwyższym wynikiem w sezonie 2017/18 wśród mężczyzn. Ponadto w pojedynkach medalowych zwycięzcy i pokonani toczyli zmagania na najwyższym sportowym poziomie. Słowa uznania dla patronów imprezy, organizatorów oraz działaczy z klubu KS Boruta Zgierz skierował w imieniu Polskiego Związku Łuczniczego
Kazimierz Kocik.

431

NAJWIĘKSZYM ZWYCIĘZCĄ MISTRZOSTW POLSKI OKAZAŁ SIĘ FILIP ŁAZOWSKI Z ŁUCZNIKA-ŻYWIEC, KTÓRY ZASIADŁ W SEZONIE HALOWYM W PODWÓJNEJ KORONIE: MISTRZA POLSKI SENIORÓW
Z WILKOWIC I MISTRZA POLSKI JUNIORÓW MŁODSZYCH ZE ZGIERZA. DO 2 ZŁOTYCH I 1 SREBRNEGO MEDALU ZDOBYTYCH W WILKOWICACH DORZUCIŁ 2 ZŁOTE I 1 BRĄZOWY MEDAL ZDOBYTY W ZGIERZU. JEST TO WYNIK BEZ PRECEDENSU, ŻE 17-LETNI JUNIOR MŁODSZY W JEDNYM ROKU WYGRAŁ W KRAJU ZE WSZYSTKIMI SENIORAMI I NAJMŁODSZYMI ZAWODNIKAMI W SWOJEJ KATEGORII WIEKOWEJ.

Filip Łazowski wygrał kwalifikacje najlepszym w kraju wynikiem 581pkt. i wyprzedził o 23pkt. następnego
w klasyfikacji Andrzeja Neściora z Agrosu Zamość. W swojej drodze do złotego medalu pokonał kolejno swoich rywali w pojedynkach eliminacyjnych: w 1/16 Wiktora Mazepę z Talentu Wrocław wynikiem 7 do 1pkt, następnie w 1/8 pokonał zawodnika Mazowsza Teresin Krystiana Kryskiewicza wynikiem 6 do 0pkt, w 1/4 spotkał się
z kolegą klubowym Adamem Wojtalą z którym wygrał również wynikiem 6 do 0pkt, w 1/2 wygrał z Antonim Kozłowskim z Talentu Wrocław wynikiem 6 do 2pkt. W finale stoczył pojedynek z kolegą z reprezentacji kraju na Mistrzostwa Świata Juniorów Młodszych w Argentynie – „8” zawodnikiem MŚwJ Andrzejem Neściorem z Agrosu Zamość z którym wygrał wynikiem 7 do 1pkt. Brązowe medale zdobyli: Antoni Kozłowski z Talentu Wrocław
i Mateusz Mędrzak z Łucznika Żywiec.

2 złote medale w Zgierzu zdobyła Paulina Pintak z Obuwnika Prudnik zwyciężając w finale koleżankę klubową Weronikę Święcką wynikiem 6 do 4pkt. Weronika Święcka to uczestniczka Mistrzostw Świata Juniorów Młodszych w Argentynie. Paulina zajmowała miejsce 8 po kwalifikacjach wynikiem 530pkt. tracąc do 25pkt. do zwyciężczyni kwalifikacji Karoliny Jurasz z Łucznika Żywiec. Złota medalistka z Prudnika na drodze do mistrzowskiego tytułu pokonała zawodniczki: w 1/16 Annę Hetman z Jar Kielnarowa wynikiem 7 do 3pkt, w 1/8 koleżankę klubową Natalię Kociuka wynikiem 6 do 0pkt, w 1/4 wygrała z faworytką po kwalifikacjach Karoliną Jurasz z Łucznika Żywiec wynikiem 6 do 0pkt, w 1/2 wygrała z Agnieszką Świtała Chrobry Głuchołazy wynikiem 6 do 0pkt. Brązowe medale zdobyły Agnieszka Świtała – Chrobry i Małgorzata Kędzierska – Unia Pielgrzymka.

Konkurencja mikstów:
W finale spotkały się pary mieszane z klubu LKS „Łucznik-Żywiec”. Karolina Jurasz i Filip Łazowski pokonali III mikst Łucznika: Joannę Misiura i Mateusza Mędrzaka wynikiem 6 do 0pkt.
Mikst Łucznika prowadził po kwalifikacjach wyprzedając o 49pkt. mikst Stelli Kielce.
Brązowe medale zdobyły miksty: KS Stella Kielce – Julia Polak, Dawid Kulik i mikst UKS Talent I Wrocław – Weronika Goclon i Antoni Kozłowski.

Konkurencja zespołowa:
Wśród zawodniczek wygrał klub KS Obuwnik Prudnik w składzie – Paulina Pintak, Weronika Święcka, Natalia Kociuga, Aleksandra Woźniak. Prudniczanki pokonały w finale największą sensację zawodów w Zgierzu – zawodniczki LKS Jar Kielnarowa – Anna Hetman, Kinga Czarnik, Julia Pocałuń. Kielnarowianki niespodziewanie ale zasłużenie pokonały w 1/2 finału zawodniczki z Żywca wynikiem 6 do 2pkt. mimo iż przegrywały z nimi po kwalifikacjach 121pkt. zajmując miejsce dopiero 11-te. Wcześniej w 1/8 finału pokonały wyżej notowane zawodniczki z GLKS Unia Pielgrzymka. Brązowe medale zdobyły zawodniczki Łucznika Żywiec: Karolina Jurasz, Łucja Waligóra, Joanna Misiura, Marta Hyla i UKS Tramp Jarosław: Sylwia Zając, Natalia Babiak, Weronika Macina, Joanna Gilowska.
Wśród zawodników również nie obyło się bez niespodzianek, gdyż prowadzący po kwalifikacjach zawodnicy
z Łucznika Żywiec przegrali w pojedynku półfinałowym z zespołem Drukarza Warszawa zdecydowanie 1 do 5pkt. Łucznik Żywiec po kwalifikacjach wyprzedzał UKS Talent Wrocław o 68pkt. a 4-ego Drukarza Warszawę o 86pkt.
W finale wygrał klub Agros Zamość z Druakrzem Warszawa wynikiem 6 do 2pkt. Agros Zamość zajmował
po kwalifikacjach 3 miejsce. Zamościanie strzelali w składzie: Andrzej Neścior, Bartłomiej Ostasz, bracia
Jakub i Piotr Mamot. Srebrni medaliści strzelali w składzie: Maciej Michalak, Tadeusz Majstrewicz,
Piotr Chenciński, Maciej Deleska. Brązowe medale Mistrzostw Polski przypadły klubom: Łucznik Żywiec –
Filip Łazowski, Mateusz Mędrzak, Adam Wojtala i Talent Wrocław – Antoni Kozłowski, Jędrzej Grabowski,

4. LZS SKS Raszówka - 1 brązowy

Medale dla najlepszych zawodników i zawodniczek wręczali: Starosta Powiatu w Zgierzu Bogdan Jarota, Artur Dunin
i Marek Matuszewski – Posłowie na Sejm RP, Prezes PZŁucz. - Kazimierz Kocik, trener główny kadry narodowej –
Sergiy Antonov.

Kierownik Wyszkolenia PZŁucz.

Jacek Maciaszek

432
Filip Łazowski – Łucznik Żywiec – największe odkrycie w kraju w sezonie halowym 2018.

433
Filip Łazowski – Łucznik Żywiec – Halowy Mistrz Polski Seniorów 2018 i Halowy Mistrz Polski Juniorów Młodszych 2018.

434
Finałowe 3 strzały w „10” w ostatnim secie w pojedynku o złoty medal Filipa z Andrzejem.

435
1 miejsce – Filip Łazowski, 2 miejsce – Andrzej Neścior, 3 miejsce – Antoni Kozłowski i Mateusz Mędrzak

436
Paulina Pintak – Obuwnik Prudnik – Halowa Mistrzyni Polski Juniorek Młodszych – 2018 wraz z trenerem klubowym Kazimierzem Kocikiem

437
Paulina Pintak ze swoim złotym medalem – największym życiowym sukcesem w swojej krótkiej karierze sportowej.

438
1-Paulina Pintak, 2-Weronika Święcka, 3-Małgorzata Kędzierska i Agnieszka Świtała.

439
Andrzej Neścior – Agros Zamość - V-ce Mistrz Polski Juniorów Młodszych 2018

440
Mistrzowie Polski w konkurencji mikst – Łucznik-Żywiec: Filip Łazowski i Karolina Jurasz.

441
1 miejsce – Łucznik I Żywiec, 2 miejsce – Łucznik III Żywiec, 3 miejsce – Stella Kielce i Talent Wrocław.

442
Mistrzynie Polski – Obuwnik Prudnik, V-ce Mistrzynie Polski – Jar Kielnarowa, II-gie V-ce Mistrzynie – Tramp Jarosław.

443
1 miejsce – Obuwnik Prudnik, 3 miejsce – Tramp Jarosław i Łucznik Żywiec, 5 m-ce – Płaszowianka Kraków, 6 m-ce – Agros Zamość.

444
Mistrzowie Polski – Agros Zamość, V-ce Mistrzowie Polski – Drukarz Warszawa, tytuł II-gich V-ce Mistrzów Polski zdobyli: Talent Wrocław i Łucznik Żywiec, 5 m-ce Marymont Warszawa, 6 m-ce Mazowsze Teresin, 7 –m-ce Łucznik II Żywiec.

445
Agros Zamość – złoci medaliści w towarzystwie srebrnych medalistów z Drukarza Warszawa i brązowych medalistów z Talentu Wrocław i Łucznika Żywiec.

446
Zwycięzcy w klasyfikacji medalowej Mistrzostw Polski – drużyna Łucznika Żywiec.

447
Sędzia Główny 28 HMPJmł. w Zgierzu – Tadeusz Jawor – sędzia klasy państwowej z Kielc w towarzystwie sędziny Komisji Technicznej ze Zgierza – Adrianna Drozd.

448
Halowy Mistrz Polski – Konecki Przemysław – Orlik Goleszów – łuki bloczkowe.

449
1 miejsce – Przemysław Konecki, 2 miejsce – Marcin Arast, 3 miejsce – Jakub Engwer – LZS SKS Raszówka i Kacper Ignatowicz – KS Lew Krynki – łuki bloczkowe.

450
1 miejsce – Karolina Lipska – Lew Krynki, 2 miejsce – Żaneta Biernat, 3 miejsce – Anna Kubaczko i Patrycja Biernat – wszystkie Łucznik Żywiec – łuki bloczkowe.

451
Mistrz Polski Przemysław Konecki – Orlik Goleszów ze swoją trenerką, wielokrotną Mistrzynią Polski – Anną Stanieczek.