PL
EN

Wyniki zawodów 2013

Faza pucharowa Mistrzostw Świata w tureckim Belek

[ 3-10-2013, 00:16 ]Na mistrzostwach świata w łucznictwie, które rozgrywane są w tureckiej Antalyi rozpoczęła się dziś faza pucharowa zawodów indywidualnych. Rozegrano pojedynki 1/48 i 1/24 finału, po których wyłoniono 32 najlepszych zawodników i zawodniczek mistrzostw. Niestety w gronie tym nie znalazł się ani jeden reprezentant Polski.

Już na samym początku spory zawód sprawiła nam Karina Lipiarska, która w kwalifikacjach spisała się najlepiej z Polek. Już w pierwszej rundzie musiała jednak uznać wyższość dopiero 80. w kwalifikacjach reprezentantki Kazachstanu Luizy Saidijewej. Czwarta zawodniczka mistrzostw świata z 2009 roku przegrała 2:6 i pożegnała się z zawodami już na tym etapie rywalizacji. Bardzo zacięte pojedynki stoczyły natomiast dwie pozostałe nasze reprezentantki. Wioleta Myszor zmierzyła się z Kolumbijką Natalią Sanchez, obie w kwalifikacjach uzyskały bardzo podobny wynik. Dziś początkowo górą była Sanchez, która prowadziła już 4:2 i 5:3. Polce udało się doprowadzić do remisu, a w dodatkowym strzale trafiła w dziesiątkę i awansowała do kolejnej rundy. Znalazła się w niej także Natalia Leśniak, która po pięciu rundach walki ze Szwedką Christine Bjerendal remisowała 5:5. Tu także potrzebny był dodatkowy strzał, obie łuczniczki uzyskały 8 punktów, ale bliżej środka tarczy trafiła Polka.

W drugiej rundzie czekały na Polki znacznie mocniejsze rywalki. Myszor zmierzyła się z jedną z faworytek mistrzostw, Hinduską Deepiką Kumari, która w kwalifikacjach była dziesiąta. Pierwszą serię wygrała Kumari, ale w drugiej świetnie strzelała Myszor, która doprowadziła do remisu. Kolejne dwie padły jednak łupem Hinduski, która wygrała 6:2 i awansowała do 1/16 finału. Rywalką Leśniak była natomiast Chinka Jing Xu. Walka była zacięta, po 3 seriach był remis 3:3. W czwartej obie uzyskały 25 punktów i doszło do niezwykle emocjonującej końcówki. Polka w piątej serii zdobyła 27 punktów, Chinka niestety o jeden więcej i to ona awansowała do dalszej fazy zawodów.

Liczyliśmy na to, że może któremuś z naszych łuczników uda się awansować do 1/16 finału. Niestety bardzo szybką porażkę z Brazylijczykiem Marcusem Carvalho Lopesem Dalmeidą poniósł nasz olimpijczyk z Londynu, Rafał Dobrowolski. Polak przegrał gładko 1:7 i szybko pożegnał się z turniejem. W jego ślady poszedł najlepszy z Polaków w kwalifikacjach Piotr Nowak, który mimo prowadzenia 4:2 przegrał z przeciętnym Portugalczykiem Domingosem Repasem 4:6. Do drugiej rundy awansował tylko najstarszy w polskiej ekipie Sławomir Napłoszek, który stoczył zacięty bój z Rumunem Danem Olaru. Po pięciu seriach był remis 5:5, a w dodatkowym strzale Polak uzyskał 9 punktów podczas gdy jego rywal 8. W drugiej rundzie rywalem Napłoszka był czwarty na igrzyskach w Londynie dwukrotny mistrz Europy sprzed roku, Holender Rick van der Ven. Nasz olimpijczyk z Barcelony niestety w każdej serii był słabszy o kilka punktów od rywala i szybko przegrał 0:6. Tym samym w mistrzostwach czeka nas już tylko występ Polek w turnieju drużynowym, biorąc jednak pod uwagę formę oraz fakt, że pierwszymi rywalkami będą Koreanki, trudno się spodziewać by ich przygoda z zawodami potrwała długo

Wyniki kobiet:

1/48 finału

Karina Lipiarska (33) – Luiza Saidijewa (Kazachstan,80) 2:6

Wioleta Myszor (55)Natalia Sanchez (Kolumbia,58) 6:5 (10*:8)

Natalia Leśniak (63)Christine Bjerendal (Szwecja,50) 6:5 (8*:8)

1/24 finału

Wioleta Myszor (55) – Deepika Kumari (Indie,10) 2:6

Natalia Leśniak (63) – Jing Xu (Chiny,15) 4:6

Wyniki mężczyzn:

1/48 finału

Piotr Nowak (41) – Domingos Repas (Portugalia,72) 4:6

Sławomir Napłoszek (52)Dan Olaru (Rumunia,61) 6:5 (9*:8)

Rafał Dobrowolski (81) – Marcus Carvalho Lopes Dalmeida (Brazylia,32) 1:7

1/24 finału

Sławomir Napłoszek (52) – Rick van der Ven (Holandia,13) 0:6

tekst: Paweł Bielik - www.tylkoigrzyska.pl